Budowa systemu słonecznego to inwestycja w przyszłość, która nie tylko przynosi korzyści ekonomiczne, ale także pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych. W ten sposób możesz aktywnie przyczyniać się do ochrony środowiska.
Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik zakupu własnego systemu fotowoltaicznego i / lub słonecznego:
Krok 1: Sprawdź dane w katastrze solarnym
Ponieważ kataster solarny może zawsze zawierać nieścisłości, wynik należy porównać z rzeczywistością. Ponieważ od daty zbierania danych warunki przydatności mogły się zmienić np. zmieniły się rosnące drzewa lub w pobliżu wybudowano nowe budynki.
Ponadto należy sprawdzić, czy w przyszłości powierzchnia dachu będzie wolna od zacienienia. Konkretnie, należy przeprowadzić badania, aby ustalić, czy nowe budynki lub przebudowy sąsiednich budynków w niedalekiej przyszłości lub rosnące przyległe drzewa zwiększą zacienienie własnej powierzchni dachu, a tym samym zmniejszą wydajność istalacji słonecznej.
Krok 2: Sprawdź lokalne przepisy budowlane
Przed budową instalacji słonecznej projekt powinien być dostosowany do lokalnych przepisów budowlanych. Należy pamiętać, że tylko w wyjątkowych przypadkach montaż instalacji słonecznej na budynkach objętych ochroną zabytków jest możliwy.
Krok 3: Sprawdź stan i statykę dachu
Oprócz statyki budynku m.in. również istniejące pokrycie dachowe odgrywa rolę w instalacji słonecznej. To, w jakim stopniu istniejące pokrycie dachowe w ogóle nadaje się do instalacji fotowoltaicznej lub słonecznej, powinno zostać sprawdzone przez specjalistę.
Ponadto pokrycie dachowe powinno mieć dłuższą żywotność niż potencjalny system fotowoltaiczny lub słoneczny - można założyć, że wynosi 20-30 lat. Jeśli na przykład planuje się remont dachu w ciągu najbliższych kilku lat, należy to zrobić przed zainstalowaniem systemu fotowoltaicznego lub słonecznego.
Krok 4: Znajdź specjalistyczną poradę / firmę specjalistyczną
Następne punkty powinny zostać sprawdzone przez specjalistę.
Skontaktuj się z wyspecjalizowanymi instalatorami, którzy mają doświadczenie w instalacji paneli słonecznych lub zasięgnij porady niezależnego konsultanta ds. OZE na miejscu. Pracownicy firmy solarnej najpierw przyjrzą się dachowi, oszacują przydatność statyczną i Twoje zapotrzebowanie oraz określą najlepszy możliwy projekt systemu i miejsca instalacji w odniesieniu do pokrycia własnych potrzeb energetycznych.
Krok 5: Wyjaśnij finansowanie
Często można uzyskać odpowiednie finansowanie. Uzyskaj informacje od lokalnej rady lub urzędu w Hajnówce. Jeśli to konieczne, Twój ekspert ds. OZE może również uzyskać odpowiednie informacje.
W poprzednich okresach finansowania wyglądało to następująco:
- Gminy ogłaszały konkursy (ustalano wtedy potrzeby mieszkańców gminy na instalacje PV i solarne).
- Następnie gminy musiały ubiegać się o dofinansowanie tych inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
- Jeśli gminom udało się pozyskać odpowiednie finansowanie, mogły one przekazać te fundusze zainteresowanym stronom. Zakup i uruchomienie instalacji modułów fotowoltaicznych i słonecznych odbywało się wspólnie z gminą i zainteresowaną stroną. Zainteresowana strona musiała jedynie ponieść różnicę między całkowitymi kosztami a dofinansowaniem. W przeszłości dotacja wynosiła od 65% do 80% kosztów inwestycji!
Krok 6: Jeśli nie ma dofinansowania
Jeśli naprawdę nie ma dofinansowania, otrzymasz ofertę od firmy solarnej.
W celu lepszego porównania, zazwyczaj opłaca się uzyskanie odpowiednich ofert od kilku firm. Oferty te należy sprawdzić pod kątem kompletności i porównywalności. W przypadku pytań dotyczących ofert, wskazana jest wizyta niezależnego konsultanta ds. OZE.
Krok 7: Rozważ opcje finansowania
Jeśli po dokładnym rozważeniu zbudowania instalacji zostanie podjęta decyzja w sprawie oferty lub promocji, następnym krokiem jest zaplanowanie finansowania. Nawet w przypadku promocji należy brać pod uwagę fakt, że różnicę kosztów między całkowitymi kosztami inwestycji i dofinansowaniem zawsze musimy pokryć z własnych środków.
Można tego dokonać poprzez własny kapitał lub częściowe dofinansowanie. Zapytaj swoją firmę specjalizującą się w zakresie energii słonecznej lub bank o możliwe finansowanie i pożyczki.
Krok 8: Ubezpieczenie
Ponadto powinieneś rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej i / lub słonecznej, które przejmuje koszty np. w przypadku obrażeń ciała lub uszkodzeń po burzy. Jako dodatkowe koszty bieżące początkowo nieco obniżają efektywność ekonomiczną, ale chronią Cię w przypadku poważnych uszkodzeń. Twoja firma doradcza specjalizująca się w energii słonecznej lub zaufany przedstawiciel ubezpieczeniowy chętnie Ci doradzi w tym zakresie.